Zaburzenia erekcji to powód, dla którego klienci zgłaszają się do gabinetu. Generalnie cieszy fakt, iż coraz więcej mężczyzn mówi o tym, przyznaje się do problemu przed samym sobą, a co najważniejsze szuka profesjonalnej pomocy. Jednak terapia zaburzeń erekcji wymaga nieco czasu i dobrego rozpoznania przyczyn. Dlaczego?
Otóż zaburzenia erekcji mogą objawiać się na różne sposoby. Częste symptomy to niemożliwość osiągnięcia pełnego wzwodu, brak erekcji mimo, że odczuwane jest podniecenie, trudności z utrzymaniem wzwodu, by osiągnąć satysfakcję podczas stosunku.
Przyczyny mogą być naprawdę różne. Klienci często oczekują szybkich rozwiązań, które pomogą „na zawsze”. Niestety szybko nie zawsze oznacza dobrze. Biorąc pod uwagę obecne standardy społeczne, zrozumiałe jest cierpienie mężczyzn. Wszyscy mamy być przecież nieustannie zadowoleni, pełni energii, wysportowani, chętni itp. Nie pomaga tutaj także pogląd, iż o męskości świadczą możliwości seksualne. Jednak, aby postawić odpowiednią diagnozę w kwestii przyczyn potrzeba nieco czasu.
Jakie mogą być przyczyny zaburzeń erekcji?
- zaburzenia hormonalne
- choroby, które mogą prowadzić do uszkodzenia naczyń krwionośnych (np. miażdżyca, cukrzyca)
- dysfunkcje układu nerwowego
- przebyte zabiegi
- stosowanie używek (papierosy, narkotyki, alkohol)
- przyjmowanie leków
- trudności psychogenne (depresja, zaburzenia lękowe)
Jednak to nie wszystko.
Istotny dla diagnozy jest również kontekst i czas trwania. Oznacza to, że zaburzenia erekcji mogą występować tylko podczas kontaktów z daną osobą, np. z żoną, a z kochanką już nie. To nie są jakieś ekstremalne przypadki. Wiele publikacji na ten temat powstało (nie bez powodu przecież). Jeśli chodzi o czas trwania to zawsze pytam, czy klient kontaktuje się, gdyż problem z erekcją wystąpił raz, czy też więcej razy. Dlaczego? Jak widzicie powyżej, przyczyn zaburzeń erekcji jest sporo, prawda? Idąc dalej erekcja to współpraca kilku układów- hormonalnego, krwionośnego, nerwowego oraz psychiki. Zatem, gdy trudność z erekcją wystąpiła raz to przyczyną mogą być zmęczenie, duża dawka stresu w ostatnim czasie, nieodpowiednia dieta, a nawet lęk (gdy problem wystąpił podczas kontaktu z bardzo atrakcyjną, nową partnerką).
Co najpierw?
Żeby zacząć proces terapeutyczny w gabinecie należy pierwszej kolejności wykluczyć przyczyny medyczne. To bardzo ważne, aby nie okazało się, iż coś zostało przeoczone. Dopiero po odpowiedniej diagnozie medycznej możemy zajmować się przyczynami natury psychogennej.
Jak długo trwa proces terapeutyczny?
Musze odpowiedzieć najmniej lubianą odpowiedzią- to zależy. Bez konsultacji, wywiadu seksuologicznego i omówienia trybu życia klienta niemożliwe jest precyzyjne określenie czasu trwania. Żeby dowiedzieć się ile to potrwa trzeba iść na wizytę i odpowiednio rozeznań przyczyny. Gdyby wystarczyły szybkie i proste rozwiązania klient wpadł by na nie sam. Skoro proste i szybkie rozwiązania nie wystarczyły oznacza to, że proces wsparcia jest bardziej złożony i wymaga jednak nieco czasu.